Efektowna kolekcja, czyli zmieniamy wygląd domowych zbiorów

regał z książkami

Postaraj się, by regał wyglądał zachęcająco, a więc dobieraj tytuły i wydania tak, by jak najlepiej prezentowały się obok siebie na półce. Chociaż brzmi to niewątpliwie jak instrukcja dotycząca długofalowej działalności, nawet patrząc na pozycje księgarskie z jednego roku możemy zauważyć, że wielokrotnie te same publikacje charakteryzują się zupełnie inną oprawą graficzną i wykonaniem. Jeżeli więc chcemy, by od naszych książek biły majestat i doniosłość, powinniśmy już dziś zacząć wybieranie tomów w jak najlepszej oprawie - najlepiej takiej, która imituje dawne sposoby introligatorskie. W przypadku przypływu fantazji możemy nawet oddać część zbiorów do obłożenia profesjonalnemu fachowcowi od opraw.

Cokolwiek zdecydujemy się zrobić, pamiętajmy, iż najbardziej zadowalające efekty uzyskamy stawiając na estetykę i jednolity charakter kolekcji. Jest to absolutnie do wykonania w domowej biblioteczce, jednak trudno wyobrazić sobie, że pracownik wypożyczalni będzie zajmował się dopasowywaniem kolorystyki i techniki opraw na danym regale. Na szczęście także publiczne zbiory mogą znacznie uatrakcyjnić prezentowane tytuły.

Zabiegi i gadżety, które przywrócą świetność bibliotece

Na pierwszy ogień powinniśmy przedstawić pomysł na odświeżenie i zunifikowanie wszystkich regałów. Tym sposobem zyskamy nową świeżość i kojący efekt estetyczny. Często bowiem bywa tak, że każdy regał w naszym najbliższym książkowym przybytku wygląda niczym wyjęty z innego zestawu mebli. Zmiana nie będzie tu trudna do zrealizowania, najczęściej bowiem zamiast wymieniać poszczególne regały wystarczy pokryć je wszystkie tym samym kolorem farby. Efekt będzie piorunujący i na pewno skłoni odwiedzających do jeszcze częstszego odwiedzania biblioteki.

Jeżeli zaś zapragniemy podobny efekt osiągnąć z pomocą gadżetów, powinniśmy sięgnąć po jednolity zestaw podpórek pod książki. Również na tym polu panuje zazwyczaj przysłowiowa „wolna amerykanka” i każda kolejna część podtrzymująca książki z danej kategorii wygląda zupełnie inaczej. Kupując jednak zestaw takich samych podpórek zyskujemy nie tylko estetyczną ciągłość w ramach całego księgozbioru, lecz także stawiamy na czytelny i nie rażący oczu sposób opisywania książek z kolejnych gatunków i list tematycznych. Z reguły podpórka do książek używana w gmachu użyteczności publicznej wyposażona jest jednak w części do umieszczenia podpisu tematycznego, a więc haseł takich jak choćby „kryminał” czy też „architektura”.

Komentarze (0)

Product added to wishlist
Produkt dodany do porównania