Papiery i bibuły japońskie

Pokazano 1-24 z 39 pozycji

Bibuła japońska, również często w ten sposób określana, to zazwyczaj ręcznie czerpany papier japoński, zwany „washi”, charakteryzujący się niezwykle wysoką jakością. Produkuje się go z naturalnych włókien roślinnych – łyka kozu (broussonetia papyrifera), gampi (wickstroemia canescens) lub krzewu mitusama (edgeworthia papyrifera). Papier japoński zawiera jedynie minimalne ilości dodatków chemicznych, np. dodanych jako substytut śluzów korzenia hibiskusa (hibiscus manihot) dla zapewnienia wysokiej suspensji włókien w materiale. Trwałość niezwykle cienkiego papieru japońskiego tłumaczy się także intensywnym spilśnieniem długich włókien łyka, będącym przede wszystkim wynikiem zastosowania metody wielokrotnego czerpania – „nagashi-zuki”. Papier japoński jest wybitnie wytrzymały na rozrywanie i zaginanie, można go składać bez uszkodzenia niemal nieskończoną ilość razy.
Ważne obszary wykorzystania takich papierów obejmują konserwację cennych obiektów książkowych, dokumentów, listów itp. Papiery te wykorzystuje się również do: pisania ręcznego – kaligrafii, czy druku na drewnie (hanga), litografii i akwaforty. W elektronice papier taki stosuje się w celach izolacyjnych, łącznie z izolacjami o wysokiej sile jonowej. W branży biurowej przy druku sitowym (szablon trwały), do produkcji przekładek segregatorowych, a ponadto Japonii naturalnie do urządzania wnętrz w stylu tradycyjnym z przesuwanymi ścianami (fusuma) czy oknami ściennymi(shoji). Należy także wspomnieć o dużym zapotrzebowaniu na japoński papier czerpany do produkcji pięknych wydawnictw i opraw książkowych.

Dzięki swej wysokiej chłonności, a co za tym idzie – intensywnemu wchłanianiu kolorów, papier japoński oferuje wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania w rzemiośle artystycznym. Od origami do kunsztownie ukształtowanych artykułów podarunkowych, od papierowych lalek po parawany, od papierowych kwiatów aż po ubiory z papieru, stanowiące w średniowieczu jedną z głównych dziedzin wykorzystania ręcznie czerpanego papieru. Miękko układający się arkusz, o dobrze spilśnionej konsystencji, posiadając wysoką wytrzymałość jest przewiewny i dobrze izoluje przed ciepłem i zimnem. Można go nawet zaimpregnować dla uzyskania hydrofobowości – wówczas nadaje się na parasole. Istnieje jeszcze niezliczenie wiele innych sposobów wykorzystania papieru czerpanego. Zrozumiałe zatem, dlaczego Japończycy wyrażają się ze szczególnym szacunkiem o papierze czerpanym ręcznie i uznają go za dar Boga. „Kami wa kami” („kami” – dzisiaj używane powszechnie określenie, odnoszące się do papieru wytwarzanego maszynowo), co w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Papier, dar Boga”, to tytuł legendy, wedle której bogini Kawakami Gozen z wodospadu w pobliżu Goka zapoznała tamtejszych mieszkańców z tajnikami ręcznego czerpania papieru. Papier produkowany maszynowo podlega w trakcie procesu wytwarzania kontroli według kryteriów jakościowych, stosowanych także w odniesieniu do papieru czerpanego ręcznie.
Posiadamy w naszej ofercie ponad 200 różnych starannie wyselekcjonowanych papierów japońskich z czego zamieszczone na tej stronie papiery, bibuły i bibułki japońskie są dostępne od ręki.

Product added to wishlist
Produkt dodany do porównania