Po pierwsze, zatroszczmy się o prezencję i reklamę zbiorów

Wyposażenie biblioteki

Być może jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak proste akcesoria dla bibliotek takie jak chociażby podpórki pod książki mogą diametralnie zmienić doświadczenie użytkownika wypożyczalni. Przede wszystkim dlatego, że tom zwrócony frontem do klienta to widok kojarzony przede wszystkim z księgarniami i sklepami, gdzie od aparycji i harmonii okładki może wprost zależeć sukces nakładu. Przeniesienie tego typu myślenia na grunt biblioteczny może zatem zaowocować życzliwszym podejściem czytających. Koniec końców reklama dźwignią czytelnictwa! Tę samą metodę możemy zastosować oferując tak zwane półki dopiero co oddanych książek. Często bywa tak, iż miłośnik książek chętniej decyduje się na zabranie pozycji do domu, kiedy wie, że jest ona rozchwytywana.

Po drugie, zorganizujmy klub dyskusyjny lub wymianę książek

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, najwidoczniej nie nadajemy się na bibliotekarzy. Jak wszyscy przecież wiemy, to wspólne doświadczenia odbiorców są tym, co ich łączy i buduje w ramach nowego zajęcia. Działanie klubu dyskusyjnego jest banalnie proste i bazuje na przeświadczeniu, że dla każdego człowieka doznania związane z lekturą kształtują się zupełnie inaczej i z tej różnicy można jednak wydobyć wspólny mianownik, a więc tak zwany odbiór intersubiektywny. Rozmowa o literaturze dostarcza nam ponadto zastrzyku hormonów szczęścia, natomiast na polu intelektualnym zyskujemy powody do przemyśleń oraz silny bodziec, by zmierzyć się z kolejną lekturą. Ten sam mechanizm w bardzo podobnej odsłonie zbliży do siebie bibliofili przy regularnie organizowanych book swapingach, czyli popularnych w większych miastach zamianach książek. Tom za tom, oddawany w zwyczajowej oprawie w postaci rozmowy z innym czytelnikiem, także jest w stanie zasiać w nas ziarno ciekawości i książkowego bakcyla.

Komentarze (0)

Product added to wishlist
Produkt dodany do porównania

Zbieramy pliki cookies dla poprawnego działania strony. Więcej informacji o ich przetwarzaniu znajdziesz w polityce prywatności.